FORGOT YOUR DETAILS?

BAŞKAN'IN MESAJI

Ülkemizin kalkınmasına önemli roller üstelenen İstanbul Teknik Üniversitesi’nin güçlü mühendislik ve mimarlık eğitimi yanı sıra öğrencilere spor sevgisi ve disiplini kazandırmak amacıyla 1953 yılında kurduğu, İTÜ Spor Kulübü, bu işlevini İTÜ gelenek ve görenekleri doğrultusunda yerine getirmekte ve üniversitenin eğitimde olduğu gibi, sevgi, saygı ve dostluk ilkeleri ile sporda da bir ekol haline gelmesini sağlamaktadır.

İTÜ Spor Kulübü’nün değişmez misyonu; öğrencisi, öğretim elemanı, personeli, mezunları ve İTÜ’lü dostlarının aynı heyecan ve coşkuyu yaşamasını, dolayısıyla birlikteliklerini sağlamaktır. Bu bağlamda, yirmi bin öğrencisi, binlerce mezunu, öğretim üyesi, personeli ve İTÜ dostları ile büyük bir camia olan İTÜ Spor Kulübünün tüm müsabakaları kendine özgü dostluk, sporseverlik ve centilmenlik çerçevesinde geçmektedir.

İTÜ Spor Kulübü bu işlevi ile gelenek ve göreneklerin devamlılığını sağlayarak İTÜ’nün canlı vitrinlerinden birisi olmuştur. Bu bağlamda hem yazılı hem görsel basında üniversitemizin tanıtımına büyük katkıda bulunan basketbol takımımız spor camiasında bir rol model haline gelmiştir.

İTÜ Spor Kulübü, 1982 yılında İTÜ Beden Eğitim Bölümü’nün ve 1988 yılında da İTÜ Spor Birliği’nin kuruluşuna dek üniversitemiz spor mekânlarının yönetimi, üniversite içi spor etkinliklerinin düzenlenmesini ve yürütülmesini, üniversite takımlarının oluşturulması işlevlerinin yanı sıra kuruluşundan beride Türkiye 1. Ligleri, Türkiye bölgesel ligleri ve İstanbul Amatör Lig müsabakalarına katılan takımları ile İTÜ ismini Türk Spor Platformunda daima üst seviyelerde kalmasını sağlamıştır.

Kuruluş felsefesine uygun olarak öğrencilerimizden oluşan Basketbol, Voleybol Erkek ve Bayan, Futbol, Sualtı sporları (Görüntüleme, Video, Zıpkın, serbest ve aletli Dalış), Satranç, Kano ve Kürek, Amerikan Futbolu, Sutopu, Yüzme, Jimnastik, bisiklet branşlarında etkinliklerini sürdürmektedir. Tüm bu branşlar ve takımlar için maddi manevi lokomotifi rol üstlenen basketbol takımızın İTÜ’lülerde yeterince destek görmemesi nedeniyle ligde düşmesi ve halen bu ligde mücadele ediyor olması, 1. Ligde oynayan tek üniversite takımı olma özelliğimizi başka üniversitelere vermiştir. Ancak çabalar yardımıyla takımızı tekrar 2. Lige çıkmış olmakla birlikte gerektiği destekleri bulamadığından 3. Lige düşmüştür. İTÜ’yü örnek olan üniversitelerin takımları da benzer liglerde mücadele etmektedir. İTÜ’lülerin desteği ile Türkiye Basketbol ikinci liginde mücadele eden takımımızın hedefi yeniden eski yerine dönmektir.

Jimnastik dalında dünya çapında sporcuya sahip, Amerikan Futbolunda Avrupa’da müsabakalar katılan, Sualtı Dalında Türkiye ve Avrupa şampiyonluk dereceleri bulunan branşlarımızın başarılarını tüm İTÜ camiamız ile paylaşmaktan duyduğumuz kıvanç yanında bugüne kadar başarı ile yerine getirdiği misyonunu bundan sonrada geçmişinden aldığı güç ve öğrencisi, öğretim elemanı, personeli ve mezunlarının desteği ile devam ettirerek, İTÜ kimliğini yaşatmak ve ileriye taşımak adına üzerine düşen görevi kurulduğu günden bugüne yerine getiren İTÜ Spor Kulübü bundan sonrada yüklendiği misyonun gereklerini yerine getirmeye devam edecektir.

HARUN ERDENAY

İTÜ SPOR KULÜBÜ BAŞKANI

TOP
X