FORGOT YOUR DETAILS?

YÜZME

/ /

Yüzme Sporunun Teknik Üniversitede Gelişmesi

Birçok mühendislik alanın bulunduğu İstanbul Teknik Üniversitesinde, bilimi bu kadar yakından takip eden kişilerin bulunması bilimle iç içe olan yüzme sporu gibi spor dalları için büyük bir avantajdır. Yüzme sporu günümüz de en çok talep edilen, özellikle anne veya babaların bir şekilde kendilerinin ve en önemlisi çocuklarının hayatında olmasını istediği spor dallarından biridir. Anne ve babalar, yaz tatillerin de çocuklarının güvenliğini sağlamak için yüzme sporunu öncelikli olarak tercih etmektedirler. Daha sonrası içinse çocuklarının sağlıklı birer birey olabilmesi için yüzme sporuna devam etmelerini isterler.  Çocukların, küçük yaşlardan itibaren eğitimlerini kaliteli ve doğru şekilde alması ileriki dönemde sağlam temellerle kurulu bir beden yapısına sahip olmalarını sağlayacaktır. Yüzme sporu, günümüzde çocukların doğru yaş aralıklarında motorik becerilerinin gelişmesine en büyük katkıyı sağlayan spor dallarından biri olduğunu bilimsel olarak kanıtlamıştır. Bu sebepler doğrultusunda Türkiye’ deki en iyi yüzme havuz tesislerinden birine sahip olan İstanbul Teknik Üniversitesi, İTÜ Rektörlüğü ve İTÜ Vakfı desteğiyle İTÜ yüzme okulları ve bu okullardan yetişen sporcuların oluşturduğu yüzme müsabakalarına katılan amatör sporcular yetiştirmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Yüzme Şubesi 2013 yılında faaliyete girmiş günümüzde aktif olarak çalışmalarına devam etmektedir. Kısa sürede yüzme okullarından yetiştirdiği öğrencileriyle yurtiçi müsabakalarda büyük başarılar elde etmiş ve etmeye devam etmektedir.  2016-2017 sezonu Ekim ayı itibariyle yüzme okulları sayısında büyük oranda artış göstererek 200 öğrenciye hizmet vermektedir. İstanbul Teknik Üniversitesi yüzme şubesi yüzme okullarından yetiştirdiği öğrencilerini takım kadrosuna seçip performans sporcusu yetiştirmektedir. Şuan aktif olarak yüzme okulundan seçilen öğrencilerinde dahil olduğu 7-25+ yaş Aralığında 120 takım sporcusuna ve 200 yüzme okulu öğrencisine hizmet vermektedir. Her yıl Türkiye genelinde yapılan yüzme müsabakalarında yarışan sporcularımız önemli başarılar elde etmektedirler.

İstanbul Teknik Üniversitesi yüzme şubesi olarak önceliğimiz her seviyeye uygun bir eğitim sistemi oluşturmaktır. Bu sebeple yüzme okullarında sınırlı kontenjanları olan gruplarımız farklı seviyeler olarak ayrılmıştır. Hedefimiz temel eğitim basamaklarından başlayarak, 4 branşa ait teknik eğitimlerle ilerlemektir. Öğrencilerimizin hem fiziksel hem de mental olarak doğru bir eğitimden sürecinden geçmesi en önemli önceliğimizdir.  Yüzme okulları eğitim kadrosunda bulunan tüm hocalarımız aynı zamanda performans sporcusu yetiştirmekte olan uzman kişilerden oluşmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Yüzme Şubesi Teknik Ekibi;

Baş Antrenör ve A Takımlar Sorumlu Antrenör: Merve AYDOĞAN

 • Alt Yapı Takımları ve 11-12 Yaş Sorumlu Antrenör: Müge YILMAZ
 • Yüzme Okulları ve 10 Yaş Sorumlu Antrenör: Benil KISTAK
 • 9 Yaş Sorumlu Antrenör: Zühre İŞİCİ
 • 8 Yaş Sorumlu Antrenör ve A Takım Yardımcı Antrenör: Burak ALTAN
 • 7 Yaş, Master (25yaş+) Sorumlu ve A Takım Yardımcı Antrenör: Barış ÇAKIR

Yüzme okulu eğitimimiz 5 seviyeden oluşmaktadır.

 • Beyaz Grup (6-12 yaş) – Başlangıç seviyesi
 • Kırmızı grup 6-12 yaş) – başlangıç üstü seviyesi
 • Turuncu grup (6-12 yaş)-orta seviye
 • Sarı grup (6-12 yaş) – orta iyi seviye
 • Yeşil grup (6-12 yaş) – iyi seviye
 • Mavi grup(12-15 yaş) – çok iyi seviye olarak yaş gruplarına göre ayrılmıştır.

Öğrencilerimiz seviyeleri tespit edildikten sonra seviyelerine göre gruplarında eğitim almaktadır.  İTÜ yüzme okulu 6-12 yaş, 12-15 yaş eğitim grupları ve 3-5 yaş eğitim grupları olarak 3 farklı yaş aralığında ve farklı seviyelere uygun olarak hizmet vermektedir.

TOP
X