FORGOT YOUR DETAILS?

CURLING

/ /

İTÜ Spor Kulübü Curling şubesi 2011-12 sezonunda kuruldu. Türkiyenin ilklerinden biri olan Curling şubemiz, İstanbul’un da ilk ve hala tek Curling takımı olarak Federasyon faaliyetlerine katılmaktadır. Dönemin İTÜ öğrencisi ve Türkiye’nin ilk Curling antrenörlerinden olan Burak Korucu tarafından kurulan Curling şubemiz, o dönem 1 antrenör-sporcu ve 3 sporcu ile ilk Türkiye Curling Ligine İTÜ SK Curling erkek takımı olarak katıldı.

Sonraki dönem Türkiye Liglerine Erkek ve Kadın takımlarımız ile katılım sağlandı. 2011 Erzurum Universiade kapsamında Erzurum’da yapılan ve Türkiye’nin ilk ve tek Curling stadyumu olan Erzurum Curling Arena ile ülkemizde oynanmaya başlayan Curling, halen tek yer olan Erzurum’da düzenlenen 1. ve 2. erkek ve kadın ligleri ile özel müsabaka ve kupalara ev sahipliği yapıyor. İstanbul-Erzurum arasındaki uzun mesafe nedeniyle oluşan ulaşım sorunları, konaklama sorunları ve İstanbul’da uygun maç antrenmanı yapacak yer olmaması gibi zorluklar bizi yavaşlatsa da İTÜ SK Curling şubesi her sene büyümeye devam etmektedir.

2014-15 sezonunda Erkek ve Kadın takımlarımız 2. Lig’de mücadele etti. Kurulduğumuz günden beri yaklaşık 9 ay süren yoğun müsabaka dönemlerine sporcu yetiştirmenin zorluğu ve İTÜ öğrencilerinin ders yoğunlukları gibi sorunlar yaşansa da, kadın takımımız bu sezon play-offlara kadar yükseldi ve Ligi 4. olarak tamamladı.

Erkek takımımız grubunu 4. olarak tamamlayarak ligi tamamladı. 2014-15 sezonu sonu itibariyle 60 lisanslı sporcu aktif olarak müsabakalara çıkarak takımımız adına yarıştı. Takımlarımız antrenörü Burak Korucu 2. kademe antrenör seviyesine yükseldi. Nisan 2015’de Sochi’de düzenlenen Dünya Karışık Çiftler Curling Şampiyonasında Türkiye Milli Takım Antrenörü olarak görevlendirildi. İTÜ SK Curling şubemiz bugün geldiği konumda, Curling’i İstanbul’a ve Türkiye’ye yayma amacıyla çıktığı yola temelleri sağlamlaşmış ve düzgün işleyen takım yapısı, branşa sürekli daha çok ilgi gösteren İTÜ öğrencileri ve Curling camiasındaki 50’den fazla takım arasında yer alan 2 takımı ve sporcuları ile ciddi bir imaj oluşturmuş durumda. Curling camiasının İstanbul’a ve Türkiye’ye açılan en önemli dinamosu olan İTÜ SK bu yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir.

Burak Korucu/ Dilara Arslan

Şube Kaptanı

TOP
X